Skip to main content

Kredyt na zakup mieszkania od dewelopera

By 24 stycznia 20211 listopada, 2022kredyty hipoteczne

Kredyt na zakup mieszkania od developera to trochę inny rodzaj kredytu hipotecznego, którym finansuje się zakup mieszkania na rynku pierwotnym, najczęściej jeszcze w budowie.

Najważniejszym czynnikiem, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze oferty kredytu, są jak zwykle jego koszty całkowite, czyli mówiąc potocznie: ile musimy oddać za pożyczoną sumę. Bankowcy często używają ogólnie niezrozumiałych pojęć typu: marża, prowizja, RRSO, itd. Podstawą wyboru najlepszej oferty są wszystkie koszty jakie będziemy musieli ponieść.

Kredyt na zakup mieszkania od developera

Jest też wiele innych kwestii wartych uwagi, którymi chciałabym się z wami podzielić jako doradca kredytowy.

Po pierwsze – wybór developera

Wielu z nas decyduje się kupić mieszkanie od developera kierując się różnymi powodami. Może to być brak podatku PCC(2%), dlatego zostaje nam już skromna kwota na wykończenie.

Poza wyborem rejonu miasta w jakim chcemy mieszkać, przed wyborem konkretnego dewelopera warto poczytać opinie o jego dotychczasowych inwestycjach oraz jakości wykonania robót. Jeśli jest trochę negatywnych opinii, to powinno wzbudzić naszą czujność i być  może rozważyć jakąś inną inwestycję.

Wbrew powszechnemu przekonaniu obecnie jest nadmiar nowych mieszkań na rynku, dlatego warto jest negocjować cenę zakupu lub uzyskać coś dodatkowo w cenie mieszkania, np. miejsce postojowe.

Warto także pamiętać, że niektóre banki stawiają ograniczenia co do stopnia zaawansowania inwestycji i nie chcą kredytować tzw. dziury w ziemi. Co robimy dalej?

Kredyt na zakup mieszkania – jakie dokumenty

Zgodnie z ustawą developerską umowa u wybudowanie mieszkania musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jednocześnie do wniosku o kredyt hipoteczny musimy dołączyć:

  • prospekt informacyjny,
  • dokumenty rejestrowe developera,
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów działki, na której powstaje inwestycja,
  • odpis z Księgi Wieczystej działki,
  • prawomocne pozwolenie na budowę,
  • pełnomocnictwa osób występujących w imieniu developera.

W niektórych bankach akceptowalną alternatywą dla umowy deweloperskiej jest umowa rezerwacyjna. Warto skorzystać z takiej formy szczególnie w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy uzyskamy kredyt. Płacimy jako zaliczkę symboliczną kwotę, np. 1.000 złotych a do podpisywania umowy deweloperskiej wracamy po uzyskaniu wstępnej pozytywnej decyzji kredytowej banku. Do umowy rezerwacyjnej należy w takim przypadku dołączyć poza wyżej wymienionymi dokumentami wzór umowy deweloperskiej.

Wypłata kredytu na zakup mieszkania – w transzach czy jednorazowo?

Jeśli kupowane przez nas mieszkanie jest już przekazane do użytkowania, wtedy kredyt na jego zakup będzie wypłacony developerowi jednorazowo. Jeśli natomiast inwestycja jest w trakcie realizacji kredyt będzie wypłacany w transzach, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie deweloperskiej. Ma to swoje dobre strony, ponieważ nie zaskoczymy się, że uruchomiono już cały kredyt, a co za tym idzie musimy spłacać raty w pełnej wysokości a końca budowy ciągle nie widać.

Czy można skredytować zakup mieszkania i jego wykończenie jednocześnie?

Oczywiście, jak najbardziej tak. W pierwszej kolejności dostaniemy część kredytu na zakup nieruchomości, dopiero jak będziemy jej właścicielem dostaniemy transzę na wykończenie. Bardzo ważne: nie wszystkie elementy remontu bank skredytuje. Na pewno nie skredytuje żadnych ruchomości typu telewizor, kanapa czy dywan – jedynie stałe elementy wyposażenia mieszkania. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku kredytowego jest wtedy kosztorys wykończenia, który przedstawia nasz plan i harmonogram remontu.

Jeśli masz opinie, pytania lub interesują Cię inne dodatkowe kwestie napisz – chętnie odpowiem.

Kamila Pietras

doradca kredytowy

Kamila Pietras

Leave a Reply