Skip to main content

W którym banku dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny?

Dla mnie to oczywiste: zawsze w tym Banku, w którym za pożyczoną kwotę oddasz łącznie najmniej.

Aby wybrać najtańszy kredyt należy porównać aktualne kredyty hipoteczne wszystkich banków, aby spośród nich wybrać ofertę o najmniejszych kosztach całkowitych.

kredyty hipoteczne Bydgoszcz

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

KREDYTY HIPOTECZNE – INFORMACJE

Na jaki cel można zaciągnąć kredyty hipoteczne?

 • kredyt mieszkaniowy – przeznaczony na zakup mieszkania, działki budowlanej, zakup domu , remont, wykończenie, wykup od spółdzielni mieszkaniowej…
 • kredyt budowlano-hipoteczny – z przeznaczeniem na budowę domu, zakup mieszkania w budowie od dewelopera, adaptację na pomieszczenia mieszkalne
 • kredyt refinansowy – na spłatę innego kredytu hipotecznego, także z możliwością dobrania dodatkowej kwoty
 • kredyt konsolidacyjny – przeznaczony na spłatę zobowiązań wobec innych banków
 • pożyczka hipoteczna – to środki przeznaczone na cel dowolny
 • kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości komercyjnej

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu zawsze związane jest z poniesieniem określonych kosztów. Najważniejsze przy wyborze banku jest to, aby łącznie wszystkie koszty obsługi kredytu były jak najniższe. Należą do nich:

 • prowizja bankowa – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu
 • ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości własnych środków
 • wycena nieruchomości – sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub wewnętrznie w banku
 • ubezpieczenia kredytobiorcy – niektóre banki oferują w pakiecie z kredytem ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy(nie zawsze są obowiązkowe)
 • opłata za prowadzenie rachunku – może to być kilka złotych miesięcznie, ale zawsze to dodatkowy koszt

Nie jest łatwo, ponieważ każdy z banków stosuje inne stawki, a dodatkowo są one zmienne w czasie.

Jak przebiega kredyt hipoteczny krok po kroku

 • spotkanie z doradcą kredytowym – na podstawie otrzymanych informacji doradca kredytowy ustala jaki bank ma najkorzystniejszą dla klienta ofertę
 • wniosek kredytowy – wypełniamy formularze bankowe oraz gromadzimy niezbędne dokumenty, zgodnie z listą dokumentów wymaganych przez wybrany bank
 • decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank określa, czy udzieli kredytu i na jakich warunkach
 • umowa z bankiem – określa warunki kredytu i obowiązki kredytobiorcy wobec banku
 • umowa notarialna – przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość
 • wypłata kredytu

Kredyt mieszkaniowy – o czym warto pamiętać

W sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinniśmy sprawdzić, czy w dziale IV Księgi Wieczystej nieruchomości nie ma wpisanej hipoteki lub w dziale III służebności na rzecz osób trzecich. Jeśli znasz numer Księgi Wieczystej możesz ją przejrzeć klikając tutaj. Jeśli w KW jest hipoteka na rzecz banku, wtedy trzeba do wniosku o kredyt dołączyć opinię bankową – to zadanie dla sprzedających.

W przypadku kredytu na mieszkanie posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dodatkowymi dokumentami, jakie będą wymagane do wniosku, są zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej: o przysługującym prawie do lokalu oraz o braku zaległości w opłatach. Wymaganym dokumentem do kredytu jest umowa przedwstępna, chociaż w 2 bankach można uzyskać decyzję w oparciu o oświadczenie kupującego.

Kredyt na dom, kredyt budowlano-hipoteczny

Są dwa warianty kredytu na dom: zakup gotowego domu oraz budowa. Przy zakupie, poza umową przedwstępną, potrzebne są dwa dokumenty: wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki (z Geodezji). Przy kredycie na budowę lub inaczej budowlano – hipotecznym musimy dodatkowo dołączyć prawomocne pozwolenie na budowę (z pieczęcią, że jest ostateczne), kosztorys budowy oraz wybrane strony projektu budowlanego. Kredyt na budowę wypłacany jest w transzach.

Specyficznym rodzajem kredytu budowlano – hipotecznego jest kredyt na zakup działki i następnie budowę domu. Zazwyczaj dzieli się proces na dwa etapy i dwa kredyty: jeden na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę drugi kredyt – na budowę. Są 4 banki, w których zakup działki i budowę domu można skredytować za pomocą jednego kredytu. Ma to taką zaletę, że od razu mamy zagwarantowane finansowanie całej inwestycji i nie musimy starać się o kredyt dwukrotnie.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to inaczej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy nowy kredyt będzie miał zdecydowanie lepsze warunki i w związku z tym obniżymy wysokość spłacanych rat.

Należy pamiętać, że są koszty związane z przeniesieniem kredytu, jak prowizja, opłata za ponowną wycenę nieruchomości oraz opłata za wpisanie do księgi Wieczystej hipoteki na rzecz nowego banku i opłata za wykreślenie hipoteki starego. Należy dobrze przeliczyć w jakim czasie te dodatkowe koszty zwrócą się nam w obniżonej racie.

Kredyt konsolidacyjny

Zdarza się, że spłacamy kilka zobowiązań o różnej wysokości oprocentowania: karty kredytowe, limity czy kredyty gotówkowe. Jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu na jakiejś nieruchomości, niekoniecznie własnej, dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, czyli spłata wszystkich zobowiązań i ich zamiana w jeden kredyt hipoteczny.

Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżone oprocentowanie, możliwość wydłużenia długości kredytu nawet do 25 lat a więc zdecydowanie niższe raty.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj kredytu. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości ale nie ma wskazanego celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Z tego też powodu oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu celowego.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy kredycie hipotecznym?

Umowa kredytowa – to tutaj znajdują się warunki kredytu i Twoje obowiązki, jakie są z nim związane. Należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem, wyjaśnić i zrozumieć wszelkie niejasności, aby kredyt nie stał się ciężarem na długie lata.

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

Aktualności kredytowe

Kredyt na zakup mieszkania od dewelopera

| kredyty hipoteczne | No Comments
Kredyt na zakup mieszkania od developera to trochę inny rodzaj kredytu hipotecznego, którym finansuje się zakup mieszkania na rynku pierwotnym, najczęściej jeszcze w budowie. Najważniejszym czynnikiem, jakim powinniśmy się kierować…

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych 2015

| kredyty hipoteczne | No Comments
Sejm uchwalił nowelę, Senat przyjął, a teraz jeszcze tylko podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Na początku Sierpnia 2015 wejdzie w życie nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dla tych,…

Jak przebiega proces udzielenia kredytu hipotecznego?

| kredyty hipoteczne | No Comments
W artykule znajdziesz informacje jak przebiega proces udzielenia kredytu hipotecznego. Dość powszechne jest spotkanie osoby, która po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego jest w pełni przekonana, że…

Warunki programu Mieszkanie Dla Młodych

| kredyty hipoteczne | No Comments
Jakie są zasady i wymagania rządowego programu Mieszkanie dla Młodych? Jako doradca kredytowy odpowiem na kilka nurtujących nas wszystkich pytań. Kto może być uczestnikiem programu Mieszkanie dla Młodych? Program jest…